Case Study: Linki odsyłające do strony producenta

Opublikowano Jul 12, 2018 przez Damian Dejewski


Po przeprowadzonej procedurze wyszukiwania użytkowników, którzy korzystają z nielegalnego oprogramowania, skierowaniu wniosku o wszczęcie procedury ścigania trwa namierzenie osoby, która złamała prawo. Kolejnym etapem jest kontakt z taką osobą. Zwykle obserwujemy brak wiedzy związanej z procedurą korzystania ze ściągniętych „darmowych” programów, nawet takich, które odsyłają rzekomo do strony producenta. Po kontakcie z osobą, nielegalnie korzystającą z oprogramowania, zdarzają się postawy roszczeniowe, które zwykle wynikają właśnie z nieznajomości prawa autorskiego.

W tzw. „sieci” znajdziemy wszystko, każdy link, każde odesłanie do danego produktu, oprogramowania, gry czy e-booka, jednakże społeczeństwo nie zdaje sobie sprawy, że korzystanie z takich materiałów nieodpłatnie jest w świetle prawa kradzieżą. Klikając „pobierz” pozbawiamy producenta czy twórcę należnego wynagrodzenia, a sami popełniamy przestępstwo.

W naszym przypadku udało się nam odzyskać stosowne odszkodowanie, stanowiące dwukrotność wartości produktu, który został nielegalnie nabyty.